מה זה UX? בשביל מה זה?

מה זה UX? בשביל מה זה?

תחום האינטרנט בכלל, והתחום של בניית אתרים בפרט, כולל בתוכו שורה ארוכה של מונחים שכל אדם הנכנס לשדה המשחק חייב להכיר. אחד המונחים החשובים ביותר, בלי צל של ספק, הוא "חווית המשתמש" (User Experience, או בקצרה "UX").

לפניכם כל מה שחשוב לדעת על הגורמים המרכיבים את החוויה הזו, כולל דגשים משמעותיים בדרך ליצירת החוויה המלאה ביותר.

על חווית המשתמש

חווית המשתמש מהווה, מבחינה טכנית, הרחבה של המונח GUI (Graphical User Interface). כך, אם ב-GUI הכוונה היא, בעיקרו של דבר, לרמת הניראות של הממשק, UX לוקח את זה מספר צעדים קדימה ומתייחס גם לאופן שבו הגולש הממוצע משתמש בממשק הלכה למעשה. אינספור מחקרים מצביעים על כך שככל שאתר "ידידותי" יותר עבור המשתמש כך גדלים הסיכויים שהוא יבלה בו זמן רב יותר, יחזור אליו בשנית או אפילו יבצע פעולות אקטיביות שונות, דוגמת יצירת קשר עם החברה העומדת מאחורי האתר, או אפילו רכישת מוצר.

כבר מעצם ההגדרה הזו, ניתן להסיק כי המונח יכול וצריך לכלול בתוכו התייחסות לשלל סוגיות מרכזיות, המאפיינות כל אתר אינטרנט באשר הוא. בהתאם להגדרתו של פרופסור ג'ייקוב נילסן, אחד המומחים התיאורטיים הבכירים בעולם בתחום, מדובר כאן על חמש רמות המרכיבות יחדיו את החוויה:

  • עיצוב מאפייני האתר – ההחלטה מה ייכלל בכל אחד מעמודי האתר, כמו גם התפקיד של כל רכיב.
  • ארכיטקטורת מידע – החלטות לגבי המיקום הספציפי של כל רכיב והמבנה הכולל של האתר.
  • אינטרקציה – היבט מרכזי במיוחד, הנוגע לפעולות שצריך לבצע הגולש על מנת לפעול או לנווט באתר.
  • עיצוב המראה – גווני האתר, גודל המלל, התמונות, הקונספט החזותי וכיוצא בזה.
  • עיצוב התוכן – טיבם של התכנים המופיעים באתר, בין אם כלליים ובין אם שיווקיים (קופירייטינג), כמו גם אמצעי המולטימדיה שבו – סרטונים, למשל.

קבלת ההחלטות בתחומים אלה צריכה להתבצע תוך כניסה לנעלי הגולש הממוצע ובהתאם למאפיינים דוגמת סוג האתר או קהל היעד שלו.

הדרך לבניית החוויה המלאה

כפי שניתן לראות, מגוון רחב של פעולות והיבטים צריכים להילקח בחשבון בדרך ליצירת החוויה לה בוודאי מצפים. זו גם הסיבה בגינה בניית האתר מצריכה לרוב שימוש במספר אנשי מקצוע נפרדים, כל אחד מהם צריך להיות בקיא בתחום העיסוק שלו ברמה הגבוהה ביותר. במילים אחרות: בוני אתרים, מעצבי אתרים או אנשי תוכן, יחד עם אנשי מקצוע אחרים, צריכים לקחת על עצמם את המשימה. ניתן בהחלט לפנות לחברת בניית אתרים אשר מרכזת אנשי מקצוע מסוג זה, מה שעשוי להקל מאד על התהליך.

אליסף צור

אליסף צור

היי, אני אליסף ואני מנהל את תחום העיצוב, מיתוג, ובניית האתרים בסטודיו צור. כחלק מהתפקיד שלי אני מאפיין ומנתח את אופי הפרויקט, המוצר והשירות, מתאים צבעים ועיצובים, ויוצאים לדרך המופלאה של בחירת פלטת צבעים, בניית אתר, לוגו, דפי נחיתה וכל המתבקש מסביב.

אהבתי! אשמח שתחזרו אלי להצעת מחיר

הצעת מחיר

צריכים הצעת מחיר לפרויקט משלכם? אנחנו כאן בשבילכם!
השאירו פרטים ונחזור אליכם הכי מהר שאפשר!

בודק...